YÖNLENDİRME TABELALARI

YÖNLENDİRME TABELASI

İnsanları gitmek istedikleri yön konusunda doğru yönlendirme yapan bilgi içerikli tabelalardır. Yönlendirme tabela çeşitleri reklam ve tabela hizmetleri veren firmalar tarafından özel yazı tekniği kullanılarak yapılmaktadır tabela malzemesi olarak kullanım alanına göre farklı reklam ürünlerinden yapılmaktadır kullanım yerlerine göre ya ayaklı yönlendirme tabelası ya da duvara montajlı yönlendirme tabelası olarak yapılmaktadır bazı yerlerde kapı üzerine yapıştırılır veya askılı bağlantı sistemi ile insanların görebileceği şekilde asılır.
Yönlendirme tabelası kullanılan alanlardan biriside okullardır okullarda kantin, WC, kütüphane, sınıflar, öğretmenler odası ve müdür odası yerlerini belirtmek için yönlendirme tabelası çeşitleri kullanılmaktadır buralarda kullanılan tabela çeşitlere polikarbon tabelalardır birçok yerde büyük firmalar insanları kendilerine yönlendirebilmek için cadde ve sokak üzerlerine yönlendirme tabelası yerleştirirler özel kurumların caddelerde kullandıkları yönlendirme tabelası için belediyelerden izin alması ve belirlenen vergisinin ödenmesi gerekir. Yönlendirme tabelası hem iç mekan hem dış mekan olmak üzere farklı alanlarda kullanılabilir yönlendirme tabelası kullanım yerlerinin düzenli ve ulaşılabilir olması ve neyin nerede olduğunu tam göstermesi gerekir.
Yönlendirme tabelaları genelde küçük ölçülü tabelalardır özel yazı stilleri kullanılarak düz zemin üzerine yazılırlar. Yönlendirme tabelalarında genellikle yer veya kişi isimleri yazmaktadır sadece büyük firmalar için bazı yönlendirme tabelası çeşitlerinde marka ya da logo kullanılmaktadır. Yönlendirme tabelası işletmelerin en önemli süsleridir ve işletmelerin en iyi tanıtılmasını sağlayan araçlardır bir firmaya gelen yabancı tabelaların yönlendirmesi ile aradığını kolay bulabilecek ve firma hakkında olumlu görüşleri gelişmeye başlayacaktır.
Firmalar kurumsal kimliklerini güçlendirmek amacıyla yönlendirme tabela şekillerine içerdikleri bilgilerin düzenine özen gösterirler. Yönlendirme tabelası yön belirtmenin dışında uyarı ve ikaz tabelası olarak da kullanılabilmektedir çeşitli güvenlik durumları için ikaz tabelaları hem bilgilendirme hem de yönlendirme tabelası olarak kullanılabilir.
Günlük hayatımızda yollarda, hastanelerde, okullarda, şirketlerde çeşitli tabelalarla karşılaşırız ve bu tabelalar bizlere nereye gideceğimizi gösterir ya da aradığımız yeri bulmamızı kolaylaştırır işte bu tabelalar yönlendirme tabelalarıdır kullanıldıkları yerlere göre çeşitli malzemelerden yapılırlar yollarda ve caddelerdeki yönlendirme levhaları metal olarak alüminyum saçlardan yapılmaktadır bazı işletmelerde daha otantik bir görüntü oluşturmak için ahşap ürünler kullanılırken bazı yerlerde polikarbon ürünlerin kullanıldığı görülmektedir daha çok kurumsal olan işletmeler daha modern görünebilmek ve dikkat çekebilmek için gösterişli yönlendirme tabelası kullanmayı tercih etmektedirler amaç dikkat çekici olabilmek ve insanları doğru yönlendirebilmektir.
Yönlendirme tabelası olarak en çok trafik tabelaları, hastane acil giriş tabelası, şirket için çalışma odaları tabelaları, ayaklı kurum yönlendirme tabelaları, okul tabelaları, WC yönlendirme tabelası, isim yönlendirme tabelası gibi çok fazla yönlendirme tabela çeşidi sayılabilir sokaklarda kullanılan yönlendirme tabelaları o bölgenin yabancısı olan kişilerin aradıkları yeri kolayca bulmalarını sağlayacaktır en çok yönlendirme tabelasının kullanıldığı kurumlar ise hastaneler ile adliye binalarıdır hastanelerde insanlar hangi polikliniğe hangi doktora gideceklerini bu yönlendirme tabelaları sayesinde kolay bulabileceklerdir.
Yönlendirme tabelası çeşitleri kolay takılabilen ve sökülebilen tabela çeşitleridir çünkü yönlendirme amacıyla kullanılan bu tabelaların göstermiş olduğu yönler zamanla değiştirilmiş olabilir doğru yönü gösterebilmesi için kolay bir şekilde sökülmesi doğru yönü gösterecek şekilde ya da doğru bilgi içeren yeni tabelanın takılması gerekmektedir kurumlarda ve firmalarda özellikle isim yönlendirme tabelası çeşitleri çok sık değişmektedir özellikle şehirler arası yolculuk yaparken ne yöne gideceğimizi bizlere gösteren ve kalan mesafeyi öğrenmemizi sağlayan tabelalar yönlendirme tabela çeşitleridir bütün bunları göz önüne aldığımızda yönlendirme tabelası hayatımızın her aşamasında karşımıza çıkmakta ve kullanıldığı tüm alanlarda işlerimizi ve arayışlarımızı kolaylaştırmaktadır.

Yönlendirme Tabelaların Kullanım Alanları

Günlük hayatımızda evimizden çıktığımızda çeşitli yönlendirme tabelası ile karşılaşmaya başlarız hatta evimizden çıkmadan bile apartman içerisinde yangın merdiveni, acil çıkış gibi çeşitli yönlendirme tabelaları bizi kapıda karşılar bütün bunları düşündüğümüzde yönlendirme tabelalarının kullanım alanları hayatımızın her alanı diyebiliriz çocuklar okula gittiklerinde hangi sınıfa gideceklerini yönlendirme tabelası ile bulurlar öğretmenler odasını, müdür odasını, kantini, kütüphaneyi ya da tuvaleti bile yönlendirme tabelası ile bulurlar cadde ve sokak isimlerinin yazılı olduğu tabelalar yönlendirme tabelalarıdır ve caddelerin, sokakların nereden başlayıp nerede bittiğini göstermektedir adres bulma işlemlerinin kolaylaşabilmesi için yönlendirme tabelalarının doğru yerleştirilmiş olması önemlidir.
Yönlendirme tabelalarının kullanım alanları büyük firmalarda, departmanların ve şirket çalışanlarının yerlerini göstermektedir. Yönlendirme tabelaları firmalara farklı bir hava katabilmek için görsel özellikleri yüksek tutularak yapılmaktadır kullanım alanlarında görselliği yükseltebilmek için küçük ölçülü yapılan yönlendirme tabelaları üzerine folyo baskılar parlak olarak yapılır bazı yerlerde alüminyum sac üzerine yazı karakterleri oyularak yapılmakta ve yazı zeminleri kurum yapısına uygun renk seçeneklerine göre yapılmaktadır.
Yönlendirme tabelalarının kullanım alanları sayılacak olursa, binalar, okullar, hastaneler, adliye binaları, tüm kamu kurumları, özel şirketler, iç ve dış alanları ile cadde ve yollar olarak sayılacaktır cadde ve sokaklarda ayaklı yönlendirme tabelaları kullanılırken bina içlerinde kullanılan yönlendirme tabelaları duvar veya kapı üzerine yapıştırma olarak kullanılır hayatımızda yönlendirme tabelalarının kullanım alanları arasında en önemli yeri Dünya’nın her yerindeki yol kenarlarıdır. Dünya’nın neresine gidersek gidelim yönlendirme tabelaları bizleri gitmek istediğimiz yere doğru ve kısa yoldan götürecektir farklı bir açıdan baktığımızda, büyük bir iş merkezinde bulunan yüzlerce firmanın hangi katta hangi blokta olduğunu öğrenmemizi ve doğru adrese gitmemizi sağlayacak olan yine yönlendirme tabelalarıdır bu tür yerlerde yönlendirme tabelaları olarak iş merkezi giriş bölümlerine tüm firmaların adres bilgilerinin olduğu büyük listeli yönlendirme tabelaları kullanılmaktadır aynı yöntem tüm büyük kuruluşlar ve büyük plazalar için geçerlidir yönlendirme tabelaların kullanım alanları hastane acil bölümlerini gösteren tabela alanları olarak da sayılabilmektedir.

Yönlendirme Tabelası Modelleri Nelerdir?

Çeşitli amaçlar için kullanılan tabela modelleri yapıldıkları malzeme, yapılış şekilleri ve kullanıldıkları amaçlara göre çeşitlendirilmektedir. Yönlendirme tabelası modelleri alüminyum, polikarbon, vinil, ahşap gibi malzemelerden yapılır. Yönlendirme tabelası modelleri, dış yönlendirme tabelası, iç yönlendirme tabelası, hastane acil giriş yönlendirme tabelası, isim yönlendirme tabelası, ayaklı yönlendirme tabelası gibi çok farklı modellerden oluşmaktadır.
Yönlendirme tabelası modelleri kullanılacağı mekanın durumuna göre ölçülendirilmektedir genel olarak giriş ve çıkış yönlendirmeleri için kullanılmaktadır bu tabela modelleri kullanım alanlarına göre ışıklı ya da ışıksız olarak yapılmaktadır polikarbon ürünlerden yapılan yönlendirme tabelaları çeşitli açılardan bakıldığında görülebilmesi için çeşitli geometrik şekillerde yapılabilmektedir. Bir binanın kullanımını arttırabilmek için yönlendirme tabelaları kullanılır yönlendirme tabelası olmayan bir bina içerisinde insanlar ne tarafa gideceğiniz bilemez ve aradığını kolay kolay bulamaz büyük kurumlarda kullanılan isim yönlendirme tabelaları sayesinde insanlar başka çalışanları rahatsız etmeden aradıkları kişileri ve birimleri daha kolay bulabileceklerdir.
Yönlendirme tabelası modelleri arasında yer alan ve sürekli karşılaştığımız tabela çeşitleri yol kenarlarındaki adres ve yerleşim yeri gösteren yönlendirme tabelalarıdır bu tabelalar ayaklı yönlendirme tabela modellerinden birisidir günlük yaşantımızın her anında çeşitli yerlerde farklı özelliklerde ve görselliklerde yapılmış tabela modellerini görmemiz mümkündür ve bunlar hayatımız için olmazsa olmaz konumuna gelmiştir.

Yönlendirme Tabelaların Özellikleri

Yönlendirme tabelaların özellikleri hem kullanılan malzeme cinsine göre hem de vermiş olduğu hizmetlere göre ayrı ayrı değerlendirilebilir. Yönlendirme tabelalarının yapıldığı malzeme cinsleri olarak, ahşap, alüminyum, polikarbon ve vinil malzemelerden yapılırlar kullanılan her malzeme türüne göre yapılış şekilleri ve yapılış maliyetleri farklı olmaktadır dış alanlarda kullanılan ve ayaklı yönlendirme tabelası olarak kullanılan tabela çeşitleri dayanıklı olması açısından alüminyum malzemelerden yapılmaktadır iç bölümlerde kullanılan yönlendirme tabelaları ise daha esnek ve estetik yapıya sahip polikarbon maddelerden yapılmaktadır.
Yönlendirme tabelaların özellikleri insanları doğru yönlendirmektir. Yönlendirme tabelaları iç ve dış mekanlarda insanların rahat görebileceği ve üzerindeki yazıları belirli mesafelerden rahat okunabilecek özellikte olmalıdır. Yönlendirme tabelaların özellikleri çeşitli uyarı ve ikaz durumları için doğru yönü göstermeli ve doğru bilgi vermelidir. Yönlendirme tabelaları işletmelerin iç bölümlerinde bazı oda kapılarının üst bölümüne şeffaf yapıya sahip polikarbon maddeler kullanılarak üzerine folyo baskılar yapılarak hazırlanır ve bu alanlarda cam ürünü gibi kullanılırlar yol kenarlarında ve kavşaklarda kullanılan yönlendirme tabelaları belirli büyüklükte olmak ve belirli mesafeden araba ile hareket ederken rahat okunabilir özellikte olmalıdır.

Yönlendirme Tabelaların Faydaları Nelerdir?

Tabelaların genel amacı kurumların bilinir olmasını arttırma, reklamlarının yapılmasını sağlama ve geniş insan kitlelerinin firmalara yönlendirilmesini sağlamaktır. Yönlendirme tabelalarının faydaları dış alanlarda insanların doğru adrese ulaşmasının kolaylaştırmak ilk sırada yer alır yönlendirme tabelaları üzerindeki bilgiler kişilere nerede oldukları hakkında bilgi verir büyük firmaları hem dış alanlarda hem de iç mekanlarda doğru yönlendirme tabelalarını kullanarak kurumsallığını artırmayı amaçlamaktadırlar iç mekanlarda estetik özelliği bulunan yönlendirme tabelalarının kullanılması kuruma farklı bir hava katacak ve firma kalitesini artıracaktır dışarıdan gelen insanlar yönlendirme tabelalarının gösterişi ve iç düzenle firma hakkında olumlu fikre kapılacaklardır kısaca yönlendirme tabelaların faydaları işletmelerin kurumsallığını artırmaktadır denilebilir.
Yönlendirme tabelaları insanlara, yasak giriş yerlerini, çıkış yönlerini, çeşitle tehlike uyarı bilgileri, bekleme alanları, iş güvenliği alanı yönlendirmeleri gibi birçok bilgilendirme ile birlikte yönlendirmeyi yapmaktadır dış mekan yönlendirme tabelaları, sokak ve cadde başlarına konularak alışveriş merkezleri, sanayi bölgeleri girişleri için kullanılır ve göz mesafesinde bulundurularak hedeflenen yere ulaşılmasını sağlamaktadır iç mekanlarda kullanılan yönlendirme tabelalarının faydaları iş yeri içerisinde daha ulaşımı daha düzenli bir şekilde sağlamaktır büyük plaza, iş merkezleri ve büyük kalabalıklar tarafından kullanılan kamu ve öze kurumlarda yabancı kişilerin aradıkları kısımları daha rahat bulabilmelerini sağlamak için yönlendirme tabelaları kullanılır iç mekan yönlendirme tabela çeşitlerinin daha etkili olabilmesi için dekoratif şekillere uygun tarzda yapılmakta, kullanıldığı alanlara estetik görünüm kazandırmaktadır. Yönlendirme tabelaların faydaları arasında insanlara sağladığı çeşitli kolaylıklar sayesinde adres bulma sorunu ortadan kalkmaktadır.

Yönlendirme Tabelası İmalatı

Büyük reklam ve totem tabela imalatlarında geçerli olan tüm imalat aşamaları küçük ölçülü olan yönlendirme tabelaları içinde geçerlidir yönlendirme tabelaların diğer tabelalardan farkı daha sık aralıklarda üzerinde bulunan bilgilerin ve şekillerinin değiştiriliyor olmasıdır. Yönlendirme tabelası imalatı profesyonel tabela imalatı yapan firmalar tarafından yapılmaktadır yönlendirme tabelaları, talep edildiğinde aynı ölçü ve şekilde birden fazla üretilmektedir tek farklı yönleri üzerinde bulunan yazı ya da simgelerdir. İmalatçı firmalar üretim aşamasına geçmeden önce tabelaların kullanılacağı yerleri tespit ederler ve kullanılan alanın estetik yapısına uygun şekillerde tasarımlarını hazırlarlar genelde kurumsal olarak yapıldığı için kurumlara birkaç örnek hazırlanarak gösterilir kurum onay verdikten sonra yönlendirme tabelası imalatı seri şekilde yapılmaya başlanır.
Yönlendirme tabelası imalatı dış alanlar için alüminyum malzemeler kullanılarak yapılmaktadır iç mekanlarda ise daha çok polikarbon malzemeler olmak üzere bazı durumlarda ahşap ya da vinil ürünlerden yapılmaktadır. Yönlendirme tabelası çeşitleri olarak genellikle büyük plazalarda ve iş merkezleri girişlerinde tüm binada bulunan iş yerlerini ve bölümleri toplu şekilde gösteren büyük ölçülü tabelalar kullanılmaktadır.
Yönlendirme tabelası imalatı için alüminyum maddeler daha fazla tercih edilmekte ve üreteciler tarafından önerilmektedir şehir merkezleri ya da yol kenarlarında kullanılan yönlendirme tabelası imalatı yapılırken belirli bir büyüklükte olması gerekir. Bunlar diğer tabelalar gibi büyük tabelalardır ve yönlendirme yaptığı yerin turistik yapısı ya da diğer özelliklerine göre belirlenen zemin renklerinde yapılmaktadır kavşaklarda kullanılan büyük yönlendirme tabelaları rahat görülebilecek şekilde özel yapılmalıdır.

Yönlendirme Tabelası Montajı

Yönlendirme tabelası montajı en kolay tabela montaj işlemleridir küçük parçalar olduğu için montaj sırasında ağır yük kaldıran vinçleri kullanmaya gerek yoktur bina iç mekanlarında yapılan montaj işlemlerinde genellikle kapı üzerine yapıştırılmakta ya da kapı yan taraflarındaki duvarlara vidalar ile tutturulmaktadır bunlar montaj işlemlerinin kolay olmasını sağlamaktadır bina girişlerine konulan büyük bina iç yerleşim yerlerini gösteren yönlendirme tabelası montajı ya duvara montajı yapılmakta ya da ayaklı olarak yere monte edilmektedir dış mekanlarda kullanılan yönlendirme tabelası montajı ise genelde ayaklı olarak yapılmaktadır dış alanlarda yol kenarlarına, kavşaklara, cadde ve sokak girişlerine yapılmaktadır yol kenarlarında bulunan ve bizlere gideceğimiz yönü gösteren, gideceğimiz yere ne kadar mesafe kaldığını öğrendiğimiz yönlendirme tabelası montajı yere çakma yöntemi ile kullanılana metal ayaklıklar üzerine vidalamak yöntemi ile yapılmaktadır bina içlerinde kullanılan yönlendirme tabelaları sık aralıklarda değiştirme ihtimali olduğu için duvara bağlantı aparatı üzerine geçmeli olarak montajı yapılmaktadır değiştirilmesi gerektiğinde bağlantı aparatı üzerinde rahatlıkla çıkartılabilmekte ve aynı ölçüde yapılan ve üzerindeki bilgileri değiştirilmiş olan yönlendirme tabelası aynı yerine kolaylıkla montaj yapılabilmektedir.
Yönlendirme tabelası hayatımızı kolaylaştıran en iyi tabela çeşitleridir büyük yönlendirme tabelası olarak yapılan şehir için ve şehirlerarası yönlendirme tabelaları büyük tabelalardır bunların yerine montajları karşıdan gelen ve yakınındaki kişilerin rahat okuyabilmesi için yere doğru belirli bir açı ile yerine montajı yapılmalıdır yönlendirme tabelası montajlarında kullanılan yere bağlantı ayaklarının sağlam metal ürünlerden yapılması güvenlik açısından önemlidir.

nasıl yardımcı olabiliriz...


0 (535) 924 90 59

Call Now Buttonİletişime Geçin...